Різдво в Карпатах

Появу Новорічних і Різдвяних свят ми очікуємо з особливим захватом. В цю пору ми повністю поринаємо в магію свят, традицій які прийшли до нас ще з давніх-давен. Легенди, повір’я, небилиці – це все додає Різдвяним святам особливу загадковість. Але для того, щоб по-справжньому відчути диво і магію Різдва необхідно помандрувати до Карпат. Різдво в Карпатах - одне з найбільш шанованих свят.

Підготовка до святкування розпочинається із звичаю, який шанується ще з язичницьких часів. Цей звичай несе в собі установку дідуха в оселі. Сніп з колосків, так в народі називають дідух, якого прикрашають калиною, горішками та різними колосками із вівса, пшениці, жита. За повір’ям в ньому сидить добрий дух.

Його освячують і ставлять замість ялинки. Викидати його заборонено! Щоб у будинку панувало добро, щастя та мир всіх його жителів напередодні Старого року посипають зерном. Головне дійство – спільна вечеря всієї родини (6 січня). Згідно звичаю вся сім’я повинна бути присутня дома та за стіл сідати без запізнень. Під час вечері не можна вставати за стола та на підвищених тонах розмовляти.
Вечеря готується весь день напередодні Різдва. Готують тільки з хорошим настроєм та світлими думками. В мешканців Карпат на столі в цей вечір стоїть дванадцять різних страв. Святкове меню складається з обов’язкових страв: узвару, куті, борщу, голубців, вареників. Страви є пісними без жиру, м’яса, молока, яєць. Кутя-головна страва. Протягом усіх свят кутя стоїть у найважливішому місці будинку. Зазвичай на столі багато страв з грибів та риби.

З появою першої зірки на небі сім’я сідає за стіл, якого застеляють білою скатертиною та ставлять дідуха. Перед тим як розпочати вечерю запалюють свічку та моляться і згадують померлих родичів, для них також ставиться тарілка з вилкою, оскільки вважається, що їх душі також сходяться на святу вечерю.

Шануючи стародавній звичай, вечерю потрібно зібрати і віднести сусідам, зазвичай її відносять діти. Приймаючи такий дарунок сусіди в знак вдячності збирають зі столу свою вечерю та віддають її, або пригощають дітей горіхами чи цукерками. В кінці вечора молоді дівчата ворожать, а дорослі готуються до служби.

7 січня розпочинається різдвяна ніч, за народним звичаєм в цю ніч не можна спати, оскільки все щастя можна проспати. Навкруги линуть колядки, чути церковні дзвони. Першим заколядувати та зайти до селі повинен чоловік.
Після закінчення служби родина святкує за столом, але обід не пісний. Після обіду сім’я відпочиває або йде в гості. Увечері продовжується святкування.

Комментариев еще нет.

Оставить комментарий